See Kulo on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "kulo"
},
"expansion": "kulo",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< kulo, through place names",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Kulo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Kulo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Kulo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Kul",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Kulonen"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Kulo-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkulo/"
},
{
"ipa": "[ˈkulo̞]"
},
{
"rhymes": "-ulo"
}
],
"word": "Kulo"
}
{
"derived": [
{
"word": "Kulonen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "kulo"
},
"expansion": "kulo",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< kulo, through place names",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Kulo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kulokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Kulottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kulottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Kuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Kuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Kulo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Kulo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Kul",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ulo",
"Rhymes:Finnish/ulo/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkulo/"
},
{
"ipa": "[ˈkulo̞]"
},
{
"rhymes": "-ulo"
}
],
"word": "Kulo"
}
Download raw JSONL data for Kulo meaning in All languages combined (19.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Kulo",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Kulo",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.